הקלות מטעם ה IRS בשאלת השפעת הקורונה על התושבות מס ומוסד קבע בארצות הברית

לאחרונה פורסמו הנחיות רשות המס בארה"ב בשאלת השפעת משבר הקורונה על התושבות מס ומוסד קבע של יחידים וחברות זרים אשר "נתקעו" בארצות הברית בעקבות התפשטות נגיף הקורונה ועלולים להיחשב כתושבי מס בארה"ב או כמחזיקים מוסד קבע במדינה.

טארק בשיר, עורך דין ורואה חשבו, שותף – מומחה למיסוי בינלאומי, הגירה ורילוקיישן

במאמרים קודמים הדגשנו כי משבר הקורונה יוצר מספר עצום של אתגרים בתחום המסוי הישראלי והבינלאומי לא רק עבור יחידים אלא גם, ואף ביתר שאת, עבור חברות זרות בבעלותם של תושבי ישראל. הפעלת מבחן הניהול ושליטה בצל הקורונה או בדיקת קיום מוסד קבע בישראל הינן שאלות שאין להתעלם מהן בתקופה זו.

לאחרונה פירסמו מספר מדינות (כגון לוקסמבורג ואנגליה) הקלות בנושא. אף ארגון ה OECD פירסם מספר הנחיות כלליות למדינות החברות בו. ארצות הברית הלכה בעקבותיהם של אותן מדינות ופירסמה ביום 21.4.2020 קבעה הנחיות מטעמה.

על פי ההנחיות החדשות של רשות המס האמריקאית (IRS) יחולו הכללים האלה:

  1. תושבות מס של יחידים: בספירת הימים בהם נכח יחיד בארצות הברית לצורך בחינת התקיימות מבחן ה 183 ימים לגביו (אז הוא יחשב כתושב מס בארצות הברית) רשאי היחיד  לבקש לנטרל 60 ימים ובלבד שבאותם ימים הוא "נתקע" בארצות הברית כתוצאה למשל מביטול טיסה לאור משבר הקורונה ובלבד שאותה תקופה חלה בין הימים 1.2.2020 ועד 1.4.2020.

  2. קיום מוסד קבע בארצות הברית: חברה זרה לא תיחשב כמקיימת מוסד קבע בארצות הברית בשל נוכחות יחיד בארצות הברית מטעמה לתקופה של 60 ימים (שינוטרלו מהספירה) בשל משבר הקורונה ובלבד שאילולא אותה נוכחות לא הייתה החברה הזרה נחשבת כמקיימת בסיס קבע או פעילות קבועה בארצות הברית.

צור קשר רילוטקס

ניתן להתקשר אלינו למספר 036121919 או להשאיר פרטים ונשוב בהקדם.

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]