סגירת תיק במס הכנסה לאחר רילוקיישן או הגירה

סגירת תיק במס הכנסה, במע"מ ובביטוח לאומי בדרך כלל הינה פעולה מומלצת לאחר שהאדם עושה ניתוק תושבות והגירה או רילוקיישן למדינה זרה. היתרונות של סגירת תיק במס הכנסה וברשויות האחרות ברורים (ונפרט אותם להלן) ומנגד יש לבצע זאת בזהירות.

טארק בשיר, עורך דין ורואה חשבון- מומחה למסוי בינלאומי, הגירה ורילוקיישן

סגירת תיק במס הכנסה ובשאר הרשויות, כגון ביטוח לאומי, הינה פעולה מומלצת בדרך כלל לאחר שהאדם עושה ניתוק תושבות והגירה או רילוקיישן למדינה זרה. היתרונות של סגירת תיק במס הכנסה הם אלה בעיקר:

  1. חיזוק הטענות לניתוק תושבות ולהעברת מרכז החיים לחו"ל. בשים לב כי עצם קיום תיק מס בישראל מהווה עוד זיקה בבדיקת מרכז החיים של האדם והיו תושב מס בישראל.

  2. סגירת התיק תבטל את הצורך להגיש דוח שנתי (מדי שנה) לרשויות המס בישראל. הדבר חוסך לא רק בעלויות רואה חשבון בארץ אלא גם תביא להקטנת החיכוכים עם רשויות המס ותקטין את הסיכויים של בדיקה שנתית מצד רשות המס, לרבות בשאלת הסטטוס כתושב ישראל או תושב חוץ.

  3. העובדה שקיים תיק בישראל תציב את האדם מדי שנה בפני השאלה האם הדוח שיוגש יכלול ההכנסות מחו"ל או שמא הוא תושב חוץ ואין לכלול אותן.

  4. צמצום סיכונים לצבירת חובות וקנסות למיניהם כלפי רשויות המס וביטוח לאומי בישראל.

כמובן, לפני הסגירה יש לוודא את הנקודות שלהלן:

  1. שאין עוד הכנסות מדווחות או שיש לדווח עליהם בתיק. כך למשל יש לוודא שהכל החשבוניות מס שהוציא האדם דווחו למס הכנסה ושלא אמורות לצאת עוד חשבוניות מס במסגרת התיק הישראלי.

  2. שאין חובת הגשת דוח מס שנתי בישראל בשל למשל קיומן של הכנסות החייבות בדיווח וכדו.

האמור לעיל נכון גם לגבי תיק מס של חברה בבעלות האדם לפני ההגירה או הרילוקיישן. אך לפני הסגירה יש להיזהר מאד מטענה (שעלולה רשות המס לטעון) כי הסגירה של התיק ושל החברה והפסקת הפעילות שלה מהווה בפועל מכירה/העברה של הפעילות והנכסים של החברה לידי בעל המניות – עסקה שעלולה להתחייב במס בישראל. על כן, פעולה כזו מחייבת נקיטה במשנה זהירות.

איך אני סוגר תיק במס הכנסה?

הסגירה של התיק נעשית באמצעות הגשת טופס סגירת תיק במס הכנסה שמספרו טופס 2550 שיש להגיש לפקיד השומה בו מתנהצל התיק. אך חשוב לזכור כי תנאי לסגרית תיק מס הכנסה הוא הגשת דוח מס אחרון ואז לאחר הגשת הדוח מגישים הבקשה לסגירת התיק. חשוב להיות ערוכים לפניות ושאלות מצד רשות המס ככל שיפנו בשאלות כאלה או אחרות.

האם הסגירה תפגע בהפסדים שנצברו לי בעבר?

פונים אלינו לא מעט אנשים בשאלה האם הסגירה של תיק במס הכנסה תפגע בהפסדים שצברתי ולא אוכל לקזז אותם בעתיד כנגד רווחים עעתידיים. והתשובה לגבי תיק של עוסק ׁ(היינו- אדם בשר ודם) בדרך כלל לא.גם לאחר סגירת התיק ניתן לשמר את ההפסד בהתנהלות נכונה. לגבי תיק מס של חברה- אז כל עוד החברה לא עברה הליך של פירוק מרצון אז ההפסדים ישמור. אם החברה פורקה מרצון אז הפסדיה עלולים לרדת לטמיון (מנגד אפשר ליצור הפסד אצל בעל המניות כתוצאה מפירוק של החברה) -ניתן לפנות אלינו ביעוץ בסוגיה.

ככל שהינך מעוניין לסגור את התיק מס שיש לך או של חברה שלך בישראל ניתן לפנות אלינו.

צור קשר רילוטקס

ניתן להתקשר אלינו למספר 036121919 או להשאיר פרטים ונשוב בהקדם.

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]