הקלה במס במשיכת חסכונות 401K בארה”ב עד סכום של 100 אלף $

מאת: טארק בשיר, עורך דין ורואה חשבון, שותף.

הקלה במס במשיכת חסכונות 401K בארה”ב עד סכום של 100 אלף $ (לרבות תכניות חסכון מסוג IRA שישראלים רבים מחזיקים  ללא הקנס בשיעור של ה 10%. אך יש לשים למס האמריקאי הרגיל והישראלי שעלולים לחול.

ישראלים רבים מחזיקים בתוכניות פנסיה/פרישה בארה”ב שהצטברו בעיקר מתקופות עבודתם בארה”ב. כחלק מתוכנית הממשל להתמודד עם ההשפעות הכלכליות של הקורונה הוכרז כי משיכה של עד 100,000$ שתתבצע בשנת 2020 מכספי הפנסיה/פרישה מסוג IRA  (קופת גמל אישית( ותוכניות 401K  (בתנאים שנקבעו) תהיה פטורה מתשלום הקנס של ה 10% המוטל כיום על אנשים מתחת לגיל 59 וחצי .

הכרזה זו פותחת הזדמנות לישראלים רבים אשר מחזיקים כספים באותן תוכניות בארה”ב למרות מגוריהם בישראל ולא לחכות לגיל 59 וחצי.

יתרה מכך, ישראלים רבים עשויים למצוא באותם כספים כאמצעי לעבור את התקופה הקשה הזו.

נדגיש כי אדם ששוקל למשוך כספי הפנסיה בישראל או בארה”ב (שהוא צבר) לאור קשיי נזילות וקשיים כספיים שהוא נתקל בהם כעת יהיה עדיף לו בדרך כלל למשוך את כספי הפנסיה/חסכון בארה”ב ולא אלה שבישראל וזאת ממספר רב של שיקולים לרבות העובדה שמשיכת קרן פנסיה ישראלית עלולה להטיל מס של 35% על כלל הסכומים.

 חשוב להדגיש כי אותם סכומים שימשכו מהקרנות חשופים לתשלום מס בארה”ב ובישראל:

בארצות הברית-מסוי אמריקאי:

הכללים החדשים פוטרים רק מתשלום הקנס של ה 10% אך לא מתשלום מסים רגילים לפי החוק אם כי ניתנה אפשרות לבצע חלוקה לשלוש שנים של ההכנסה. על כן, בעת המשיכה יש לשקול מראש ולחשב מהם סכומי המס שיחולו בארה”ב. יחד עם זאת, לדעתנו במקרים רבים ניתן להפחית את המס שחל בארה”ב לשיעורים מאד נמוכים עד אפסיים מכוח הדין האמריקאי ו/או אמנת המס בין ישראל לארה”ב.

מסוי ישראלי:

תושב ישראל שמחליט לממש את ההטבה ולמשוך את הכספים עתה אינו יכול לחשוב רק על המס האמריקאי אלא גם את המס הישראלי שחל עליו מכוח היותו תושב ישראל.

נשאלת השאלה האם מדינת ישראל רשאית למסות משיכת הכספים הצבורים בתוכניות החסכון עבור אנשים שעבדו בארה”ב בעבר אם המשיכה של הכספים נעשית לאחר שהאדם חוזר לישראל?.

רשות המס הישראלית לא התייחסה ישירות לסוגיה זו אלא לסוגיה דומה והיא מימוש רווח הגלום במניות ואופציות לעובדים שקיבל עובד ממעסיק אמריקאי עת עבד וגר בארה”ב בהחלטת מסוי 989/18 בה נקבע כי עובדים ממוסים על בסיס מזומן- היינו ביום שהם קיבלו את “התמורה בפועל ולא ביום ההקצאה של הזכויות. אם ביום קבלת התמורה בפועל האדם היה תושב ישראל אז הוא יהיה חייב במס בישראל על מלוא הרווח כהכנסת עבודה החייבת במס בשיעוריל רגילים תוך זיכוי של המס האמריקאי ששולם (אלא אם חל פטור שמוענק לתושב חוזר ותיק)

על כן, רשות המס עלולה לטעון טענה דומה לגבי משיכת כספי החסכון כך שביום המשיכה של החסכונות נוצרת ההכנסה החייבת במס בישראל ויש למסות את הרווח/ההכנסה.

לדעתנו יש לחלוק על עמדה כזו. לדעתנו בתכנון מס נכון אפשר למשוך את כספי החסכונות כאמור לעיל תוך כדי הפחתת המס הישראלי ואף ביטולו.

ככל שהינך שוקל למשוך את החסכונות ולממש את ההקלה שהוכרזה בארה”ב מומלץ לפנות אלינו בהקדם בנדון לבדיקת האפשרות לחסוך את המס האמריקאי והישראלי שעלולים לחול.

השאר פרטיך ונשוב אליך בהקדם או צור קשר ב 03-6121919

פרסומים אחרונים

19:3819:38

פסק דין חדש- ניתוק תושבות רטרואקטיבי בביטוח לאומי

יולי 4th, 2020|סגור לתגובות על פסק דין חדש- ניתוק תושבות רטרואקטיבי בביטוח לאומי

פורסם פסק דין חדש (פסק דין בנימים גרוס) שדן באפשרות ניתוק תושבות רטרואקטיבי בביטוח לאומי כשאדם שילם דמי ביטוח לאומי ומס בריאות במשך השנים

18:2318:23

מיסוי פנסיות בפורטוגל – הטלת מס של 10% על פנסיות מחוץ לפורטוגל במסגרת מסלול ה NHR

יולי 4th, 2020|סגור לתגובות על מיסוי פנסיות בפורטוגל – הטלת מס של 10% על פנסיות מחוץ לפורטוגל במסגרת מסלול ה NHR

לאחר לחץ מסיבי על פורטוגל הפרלמנט הפורטוגזי אישר הטלת מס של 10% על תשלומי פנסיה מחוץ לפורטוגל במסגרת מסלול ה NHR הידוע.

17:4117:41

ניכוי הוצאות שכר דירה בחו”ל

יולי 4th, 2020|סגור לתגובות על ניכוי הוצאות שכר דירה בחו”ל

לאחרונה פורסמו שני פסק דין בעייתיים שניתנו על ידי בתי המשפט המחוזיים בתל אביב ובבאר שבע ואשר עלולים להגביל מאד את הזכות של תושב ישראל שמפיק הכנסות בחו"ל לנכות שכר דירה אשר שולם על ידי בחו"ל. פסקי דין אלה רלוונטיים בעיקר לתושב ישראל אשר עבר לגור זמנית או עשה רילוקיישן לחו"ל ועודנו נחשב כתושב מס בישראל ולא ביצע ניתוק תושבות

16:3416:34

ניכוי הוצאות בחו”ל על ידי ישראלים שחזרו לארץ ללא ניתוק תושבות

יולי 4th, 2020|סגור לתגובות על ניכוי הוצאות בחו”ל על ידי ישראלים שחזרו לארץ ללא ניתוק תושבות

ישראלים שחזרו לישראל באופן סופי בעקבות משבר הקורונה העולמי ולא הצליחו או לא הספיקו לבצע ניתוק תושבות מישראל, למשל לאור התקופה הקצרה בה הם שהו בחו"ל, יהיו חייבים להגיש דוח מס שנתי בגין הכנסותיהם בחו"ל לגבי תקופת מגורם בחו"ל. מנגד, קיימות מספר הוצאות מיוחדות ומשמעותיות שאפשר לדרוש בניכוי לצרכי מס כנגד ההכנסות מחו"ל – כגון הוצאות שהייה ולינה, אש"ל, חינוך ילדים - דבר שיביא להפחתה מהותית בהכנסה נטו החייבת במס ו/או ביטוח לאומי ומס בריאות.