ישראלי שעובד בחו"ל -החזר מס וחשיפה לכפל מס

מאת: טארק בשיר, עורך דין ורואה חשבון, שותף.

החזר מס הכנסה על סך של 176,000 ש"ח לישראלי שעבד בחו"ל עבור חברה ישראלית. לבדיקת זכאותך להחזר מס במקרים דומים פנה אלינו לשיחה לא מחייבת במספר 036121919 או מלא פרטיך בטופס להלן ונשוב אליך בהקדם.

 

לקוח פנה אלינו בשאלות להלן שמתייחסות לסוגיית מסוי ישראלים שעובדים בחו"ל עבור חברות ישראליות:

אני אזרח ישראלי ועברתי בתחילת שנת 2014 לארה"ב והמשכתי לעבוד אצל חברה ישראלית (מרחוק) וזאת עד שנת 2016 ושילמתי עד אז מס הכנסה וביטוח לאומי בישראל (מסים אלה נוכו במקור בישראל על ידי החברה הישראלית אשר המשיכה להעסיק אותו כשכיר).
אציין כי במסגרת ההסכם עבודה קיבלתי מניות מוגבלות RSU מהחברה הישראלית שמשילות במשך תקופה של ארבע שנים.
בשנת 2017 התחלתי להעניק שירותים לחברה הישראלית באמצעות חשבונית מס (פרילנסר עצמאי ולא כשכיר). החברה הישראלית המשיכה לנכות ממני מס הכנסה בישראל.
רואה החשבון שלי בארה"ב טוען כי רשות המס האמריקאית עלולה לפנות אלי בדרישה לתשלום מס אמריקאי (מס פדרלי ומס מדינתי) בקשר להכנסותיי ששולמו בישראל! למרות תשלום מס וביטוח לאומי מלא בישראל. הם אף טוען כי רשויות המס בארה"ב לא יכיו בקיזוז כנגד המס האמריקאי בסכומי מס הכנסה ובביטוח לאומי ששילמתי בישראל באמצעות המעסיק שלי – דבר שעלול ליצור כפל מס וביטוח לאומי חמור!.

ולהלן שאולתיי?

  1. האם אני חייב במס בארה"ב בגין השכר ששולם לי בישראל מהחברה הישראלית עד שנת 2016 (כשכיר) ובשנת 2017 (בה עבדתי כפרילנסר)?

  2. האם אכן אני חשוף לכפל מס וביטוח לאומי הן בישראל והן בארה"ב?

  3. האם העובדה שקיימת אמנת מס בין ארה"ב לישראל אינה מונעת את הכפל מס בין המדינות?

  4. האם החשיפה לכפל מס חלה גם לגבי הרווח מהמניות RSU שהוקצו לי?

  5. איך ניתן למנוע את הכפל מס שנוצר?

תשובות:

האם אני חייב במס בארה"ב בגין השכר ששולם לי בישראל מהחברה הישראלית עד שנת 2016 (כשכיר) ובשנת 2017 (בה עבדתי כפרילנסר)? האם אכן אני חשוף לכפל מס וביטוח לאומי הן בישראל והן בארה"ב? האם העובדה שקיימת אמנת מס בין ארה"ב לישראל אינה מונעת את הכפל מס בין המדינות?

אכן על פי אמנת המס בין ארה"ב לישראל זכות המיסוי היא לארה"ב לגבי עבודה שבוצעה בארה"ב עבור החברה הישראלית וזאת על אף שהמשלם הוא חברה ישראלית ועל אף שהשכר מופקד בחשבון בנק בישראל. חיוב המס בארה"ב יחול בין אם ההכנסה הינה הכנסה מעבודה כשכיר או הכנסה משירותים כעצמאי/פרילנסר.

אמנת המס בין ישראל לארה"ב אומנם פוטרת ממס תושב ישראל שעבוד בארה"ב אך פטור זה מוגבל למקרים בהם הנישום שהה בארה"ב פחות מ 183 ימים בשנה. ככל שהעבודה מתארכת מעבר ל 183 ימים אז לארה"ב מוענקת זכות מסוי מלאה לגבי ההכנסות. לפיכך, ומאחר ומס בישראל שולם בעבר דרך ניכוי מס במקור עלול להיווצר כפל מס בין המדינות.

אמנת המס כאמור שנועדה למנוע כפל מס לא תימנע את כפל המס שנוצר. יחד עם זאת, בתכנון מס נכון היה ניתן  למנוע על פי האמנה בין ישראל לארה"ב את הסיטואציה הלא נעימה הזו שיצרה את כפל המס – וחבל שלא תיכננת את הדברים מבעוד מועד.

האם קיים כפל ביטוח לאומי?

בין ישראל לארה"ב אין אמנת לביטוח סוציאלי. המשמעות היא, שאין אמנה שתפתור בעיית כפל ביטוח לאומי בין מדינות. לפיכך, הינך חייב בתשלום ביטוח לאומי ומס בריאות בישראל ובארה"ב לפי החוק שחל בכל מדינה בנפרד. יחד עם זאת, יש לבדוק את האפשרות לטעון לניתוק התושבות בביטוח לאומי לאחר ההגירה או הרילוקיישן שלך לארה"ב- דבר שיפסיק את תשלומי הביטוח לאומי ומס בריאות בישראל בכלל ועשוי גם לאפשר החזרת סכומים ששולמו בעבר-פנה אלינו לבדיקת סיכוי קבלת החזר ביטוח לאומי ששולם בישראל ללא התחייבות.

חשוב לציין כי ניתוק תושבות בביטוח לאומי וניתוק תושבות במס הכנסה נבחנים לפי מבחן מרכז החיים של הנישום (דירת מגורים, בית קבע, קשרים משפחתיים, בנקים, כרטיסי אשראי, זיקות כלכליות, נכסים, הכנסות ועוד). אין בידינו מספיק מידע להתייחס לשאלה זו בשלב זה.

האם החשיפה לכפל מס חלה גם לגבי הרווח מהמניות RSU שהוקצו לי?

 רווחים שמפיק עובד ממניות שקיבל ממעסיקו (כגון RSU) חשופים לכפל מס בין המדינות למרות האמנה – ובעיקר לגבי רווחים שצומחים מההבשלה /שחרור של המניות לאחר ההגירה/רילוקיישן – ניתן לפנות אלינו בנושא.

האם יש דרך למניעת כפל המס שנוצר?

קיימים מספר פתרונות למניעת כפל המס שמחייבים תכנון מס נכון יותר. אך לגבי המס ששולם בעבר הדרך היחידה היא לפנות לרשות המס בישראל ולהגיש דוחות להחזר המס ששולם בישראל, כולו או חלקו, דבר שימנע את הכפל מס שנוצר – צור קשר במספר 036121919 או מלא פרטיך בטופס ונשוב אליך בהקדם.

למידע וייעוץ מקצועי השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]

מגדל VTOWER קומה 16

בני ברק רחוב בר כוכבא 23

טלפון :  03-6121919

במקרים דחופים: 0528176868

info@relotax.co.il