הליך גילוי מרצון שמאפשר דיווח על הכנסות בחו"ל עומד להסתיים (ביום ה 31.12.2019)

מאת: טארק בשיר, עורך דין ורואה חשבון, שותף.

הליך גילוי מרצון שמאפשר לכל ישראלי לדווח על הכנסותיו ורווחיו הלא מדווחים בישראל כדין, להכשיר את הכספים הלא מדווחים ולקבל חסינות מאחריות הפלילית הכרוכה עומד להסתיים ממש בקרוב (ביום ה 31.12.2019). נשאלת השאלה, האם ההליך מתאים לישראלים הגרים בחו"ל ולישראלים אשר עשו הגירה או רילוקיישן לחו"ל? ובאיזה מקרים יש לשקול ברצינות הליך זה?

 כזכור, בשנת 2017 פרסמה רשות המס חוזר מטעמה אשר מתווה את הליך גילוי מרצון שמאפשר לכל ישראלי לדווח על הכנסותיו ורווחיו הלא מדווחים בישראל כדין לשלם המס ובכך להכשיר את הכספים הלא מדווחים ולקבל חסינות מאחריות הפלילית הכרוכה באי דיווח כדין והעלמת ההכנסה.

הליך זה עומד להסתיים ממש בקרוב (ביום ה 31.12.2019). רשות המסים הכריזה בעבר כי הכנסות שלא ידווחו עד לאותו יום לא יהיה ניתן לקבל חסינות לגביהן ולהכשירן בעתיד.

על כן, יש לשקול ברצינות ובכובד ראש את הכדאיות והצורך לשימוש בכלי זה בהקדם האפשרי וללא כל דיחוי.

ישראלים רבים אשר גרים בחו"ל פנו אלינו לאחרונה בשאלה האם הליך גילוי מרצון מתאים בנסיבות שלי בשים לב שעשית הגירה לחו"ל וניתוק תושבות מס מישראל?.

על שאלה זו נשיב להלן:

כאמור לעיל, הליך גילוי מרצון מאפשר לישראלים שלא דיווחו על הכנסותיהם בחו"ל החייבות במס בישראל לדווח לרשות המס בישראל על אותן הכנסות, להסדיר את המס שחל ובכך לבטל כל אחריות פלילית הקשורה לאי דיווח על ההכנסות, להכשיר את הכספים שנצברו בחו"ל ולאפשר להם להזרים את הכספים לישראל או בבנקים ברחבי העולם.

אך, יודגש כי הליך זה חל רק על הכנסות שהיו חייבות במס בישראל ולא על הכנסות שאינן חייבות במס או בדיווח. על כן, ההליך עשוי להיות מתאים לישראלים שהיגרו או עשו רילוקיישן לחו"ל והפיקו רווחים בחו"ל בעודם נחשבים כתושבי ישראל לצרכי מס. ככל שהאדם אשר עשה הגירה או רילוקיישן לחו"ל ביצע ניתוק תושבות מלא ונכון לצרכי מס בישראל אז אין אחריות פלילית כלשהי ובכך אין רלוונטיות לאותו הסדר לגביו.

מנגד, ככל שהאדם שעשה הגירה או רילוקיישן לחו"ל לא ביצע ניתוק תושבות מלא ונכון אז הוא עדיין נחשב כתושב ישראל לצרכי מס החייב במס על מלוא הכנסותיו מחו"ל וההליך גילוי מרצון בוודאי רלוונטי לגביו.

יודגש בנוסף כי אדם שטוען לניתוק תושבות חייב להגיש דוח ניתוק תושבות מס (תיקון חוק משנת 2016) בתנאים מסויימים. על כן אדם שחייב בהגשת דוח ניתוק תושבות כחוק ולא הגיש מחוייב גם לשקול את ההליך והכדאיות שלו או לחלופין להגיש דוחות ניתוק תושבות מס כחוק.

הבעיה היא שהמבחן של מרכז חיים לקביעת התושבות לצרכי מס הינו אמורפי ואינו וודאי ועל כן יש לבדוק כל מקרה לגופו. ככל שברור שהאדם אינו נחשב כתושב ישראל אז אין צורך בהליך זה אך ככל שקיים ספק כלשהו (בעיקר בשלוש השנים הראשונות להגירה) אז הדבר מחייב בדיקה מדוקדקת ומעמיקה של נסיבות המקרה בטרם תתקבל ההחלטה הסופית. ניתן לפנות אלינו לבדיקה  לא מחייבת של המצב.

ציין בנוסף כי ישראלים רבים נתקלים כיום בקשיים בהעברת כספים מחו"ל לישראל מאחר וההכנסות לא דווחו בישראל כך שבהחלט שמסלול זה עשוי להקל על המצוקה שלהם- אך שוב יודגש כי כל מקרה יש לבחון לגופו.

כך למשל, אם צברת סכום של 100 אלף יורו בחו"ל (מכסף ששולם עליו מס בחו"ל) אתה עלול לחשוש להעביר את הכספים לישראל לאור העובדה שהם לא דווחו בישראל בעבר ולעיתים קרובות כיום אף הבנקים אינם מקבלים כספים כאלה. הפתרון שהולם במקרה כזה משתנה ממצב למצב וכל מקרה לגופו וניתן לפנות אלינו בנדון.

לסיכום אפשר לומר כי ככל שלא קיים ספק כי פלוני ביצע ניתוק תושבות אמיתי, מלא ונכון לצרכי מס בישראל והגיש דוחות ניתוק תושבות מס הכנסה וביטוח לאומי אז אין אחריות פלילית כלשהי ובכך אין רלוונטיות לאותו הסדר לגביו. מנגד, ככל שקיים ספק לגבי ביצוע ניתוק תושבות מלא ונכון ו/או לא הגיש דוחות ניתוק תושבות במשך השנים כנדרש ההליך גילוי מרצון בוודאי רלוונטי לגביו.

 

כעקרון מומלץ לשקול הליך גילוי מרצון בדחיפות באחד המקרים להלן (רשימה לא ממצה):

1. תושב חוזר אשר חוזר לישראל לאחר תקופת מגורים קצרה בחו"ל שאינה עולה שלוש שנים במדינת אמנה וארבע שנים במדינה שאינה מדינת אמנה (לאור עמדת רשות המס שפורסמה לפי ניתוק תושבות מתרחש רק לאחר מגורים העולים על תקופות אלה בחו"ל).,

2. המשך תשלום ביטוח לאומי בישראל,

3. התקיימת חזקת ימים בישראל (183 ימים או 30 ימים).

4.  המשך מגורי בני המשפחה בישראל,

5.  אי תשלום מס בשום מדינה אחרת (ראה פסק דין אמית בבית המשפט העליון),

6.     שמירה על בית פנוי בישראל והיעדר בית קבע בחו"ל

7.     נוודים דיגיטליים שלא שהו במדינה אחת ו/או ששהו בעיקר על ויזת תייר,

8.     סטודנטים בחו"ל.

למידע וייעוץ מקצועי השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]

מגדל VTOWER קומה 16

בני ברק רחוב בר כוכבא 23

טלפון :  03-6121919

במקרים דחופים: 0528176868

info@relotax.co.il