אישור תושב חוזר שגר באוסטרליה וכסטודנט / חוקר בשנים הראשונות

מאת: טארק בשיר, עורך דין ורואה חשבון, שותף.

קבלת אישור תושב חוזר ללקוח המשרד שעשה רילוקיישן לאוסטרליה למרות שבשלוש השנים להגירתו הוא היה רק סטודנט בחו"ל ועבד עבור חברה זרה.

יוסי הינו בחור רווק אשר עשה הגירה/רילוקיישן לאוסטרליה וגר במהלך 8 השנים האחרונות באוסטרליה. יוסי עבר לאוסטרליה לצורך לימודיו בחו"ל (פוסט דוקטורט) והמשיך לאחר סיום לימודיו (שלוש שנים) לגור באוסטרליה. במהלך שנות לימודיו, עבד יוסי במקביל אצל חברה תושבת אוסטרליה.

החשש היה כי לאור העובדה שבשנים הראשונות היה יוסי סטודנט / חוקר ואף שילם ביטוח לאומי ומס בריאות בישראל (אם כי בסכם מינימלי) תטען רשות המס כי יוסי היה באותן שנים תושב ישראל לצרכי מס וכי מרכז החיים שלו היה בישראל ולא ביצע ניתוק תושבות מלא מייד עם הרילוקיישן לאוסטרליה.

ככל שגישה כזו הייתה מתקבלת היו מתרחשות התוצאות שלהלן:

1. יוסי היה מאבד את הסטטוס שלו כתושב חוזר הזכאי להטבות במס לפי סעיף 14 וסעיף 97 לפקודת מס הכנסה שמוענקות לתושב חוזר לאחר החזרה לישראל בתנאי שהוא נחשב כתושב חוץ (היינו, ביצע ניתוק תושבות מלא) במהלך שש שנים לפחות לאחר ההגירה / הרילוקיישן לחו"ל  –להרחבה לגבי הטבות המס של תושב חוזר חץ כאן.

2. יוסי היה חשוף לדרישה לתשלום מס הכנסה בישראל בישראל ואף לתשלום ביטוח לאומי ומס בריאות בשיעור של 12% מהכנסותיו בחו"ל לגבי השנים בהן הוא מסווג כתושב ישראל לצרכי מס.

לאור הסיכונים לעיל הגשנו פניה אנונימית (ללא גילי שם) לרשות המס לקבלת תעודת תושב חוזר עבור יוסי. לאחר פניה שלנו לרשות המס בישראל התקבל אישור מקדמי (רולינג) אשר קבע כי יוסי מסווג כתושב חוץ במשך שש שנים לפחות ולפיכך הינו זכאי לסיווג תושב חוזר והפטורים וההטבות במס הכנסה מכוח סעיף 12 וסעיף 97 לפקודת מס הכנסה.

לפניה אלינו בנושא: 036121919 או באי מיל info@relotax.co.il

למידע וייעוץ מקצועי השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]

מגדל VTOWER קומה 16

בני ברק רחוב בר כוכבא 23

טלפון :  03-6121919

במקרים דחופים: 0528176868

info@relotax.co.il