אישור תושב חוזר ותיק שגר בדרום אמריקה ופטור ממס לעשר שנים

מאת: טארק בשיר, עורך דין ורואה חשבון, שותף.

קבלת אישור תושב חוזר ותיק ללקוח המשרד למרות שבשנים הראשונות להגירתו למדינה בדרום אמריקה (מדינה שאינה מדינת אמנה), שהה מספר ימים גבוה יחסית בישראל, שילם ביטוח לאומי בסכום מינימלי ולמרות שאשתו ילדה בישראל במהלך תקופת מגוריהם בישראל

לקוח שלנו עשה הגירה/רילוקיישן בעבר למדינה בדרום אמריקה (למדינה שאינה מדינת אמנה) וגר במהלך 10 וחצי השנים האחרונות שם. הלקוח התעניין בחזרה לישראל אך חשש שרשות המס תטען כי הוא היה תושב ישראל לצרכי מס במהלך תקופת מגוריו בחו"ל, כולה או חלקה, וכי לא ביצע ניתוק תושבות מלא ונכון במהלך כל תקופת מגוריו בחו"ל ובכך תבקש למסות אותו על רווחיו בחו"ל (דבר שיגרור גם חבות בביטוח לאומי ומס בריאות בשיעור של 12% בגין הכנסות בחו"ל) ותשלול ממנו את ההטבות במס לפי סעיף 14 וסעיף 97 לפקודת מס הכנסה שמוענקות לתושב חוזר ותיק במשך 10 שנים לאחר החזרה לישראל בתנאי שהם נחשבים כתושבי חוץ במהלך עשר שנים לאחר ההגירה / הרילוקיישן לחו"ל  –להרחבה לגבי הטבות המס של תושב חוזר ותיק לחץ כאן.

כמו כן, הלקוח מחזיק ב 50% בחברה זרה פעילה בחו"ל שמחזיק ביחד עם קרוב משפחה שלו. הלקוח חשש כי חברה זה תיחשב כחברה תושבת ישראל לצרכי מס לאחר חזרתו לישראל (מכוח מבחן הניהול ושליטה) וכי הכנסותיו מדיבידנד ממנה יתחייבו במס על אף סעיף 14 לפקודה.

החשש לסיווגו של הלקוח כתושב שאינו תושב חוזר ותיק שלא ביצע ניתוק תושבות מלא לצרכי מס במשך כל שנות מגוריו בחו"ל ושלילת הפטורים ממס לפי סעיף 14 לפקודה נבע בעיקר מהנסיבות האלו:

1. בשנתיים הראשונות לאחר ההגירה/הרילוקיישן לחו"ל שהה יוסי בישראל מספר ימים גבוה יחסית בישראל.

2. התקיימת חזקה התושבות לגביו בשניים הראשונות (חזקת תושבות מתקיימת בישראל אם האדם שהה מעל ל 30 ימים בשנת המס ומעל ל 425 ימים במצטבר בשנת המס ובשנתיים לפניה)

3. שילם ביטוח לאומי בסכום מינימלי.

4. במהלך המגורים בחו"ל אשתו ילדה בישראל 

5. לאור הלידה בארץ ימי השהייה של האשה בישראל היו גבוהים יחסית.

לאור הסיכונים לעיל הגשנו פניה אנונימית (ללא גילי שם) לרשות המס לקבלת תעודת תושב חוזר ותיק עבורו. לאחר פניה שלנו לרשות המס בישראל בעילום שם (פניה אנונימית) ומספר דיונים מול הרשות הצלחנו לשכנע כי לאור כלל הנסיבות והזיקות של יוסי יש להעניק אישור תושב חוזר ותיק והתקבל אישור מקדמי (רולינג) אשר קבע כי:

  • הלקוח היה תושב חוץ במשך כל שנות מגוריו בחו"ל ולכן אינו חייב במס בישראל בעבר לגבי כלל הכנסותיו ורווחיו

  • הלקוח מסווג כתושב חוזר ותיק לאחר חזרתו לישראל על אף העבדות לעיל.

  • על כן קובע האישור כי הלקוח שלנו יהיה זכאי לכלל הפטורים ממס שנקבעו בפקודת מס הכנסה לתושבים חוזרים ותיקים וזאת במשך עשר שנים לאחר חזרתו לישראל.

  • החברה תמשיך להיות חברה זרה (ככל שתמשיך להתנהל באותה צורה) ולא תחוייב במס בישראל כלל לא מכוח מבחן הניהול ושליטה ולא מכוח קיומה של פעילות עסקית בישראל למרות מגוריו בישראל.

יוסבר כי פניה אנונימית לרשות המס מאפשרת ניהול מו"מ עם רשות המס ללא חשיפת פרטי הלקוח המזהים. רק לאחר קבלת אישור עקרוני בכתב נחשף השם של הלקוח והאישור מונפק על שם הלקוח פרטנית.

לפניה אלינו בנושא: 036121919 או באי מיל info@relotax.co.il

למידע וייעוץ מקצועי השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]

מגדל VTOWER קומה 16

בני ברק רחוב בר כוכבא 23

טלפון :  03-6121919

במקרים דחופים: 0528176868

info@relotax.co.il