מזה מעמד של תושב דואלי בארה"ב Dual status alien?

מעמד זה (שהינו רלוונטי לדין המס האמריקאי (ולא הישראלי)) מתקיים כשיחיד נחשב באותה שנה הן כתושב ארה"ב לצרכי מס U.S. resident alien (לגבי חלק משנה קלנדרית) והן כתושב חוץ nonresident alien  (לגבי יתרת השנה).

למשל אדם שעשה הגירה לארה"ב במרץ 2019 יחשב ככלל כתושב ארה"ב החל מתחילת 2019. יחד עם זאת, אותו יחיד רשאי לבקש להיחשב Dual status alien  כך שהוא יחשב כתושב ארה"ב החל ממרץ ותושב חוץ עד מרץ. סיטואציה דומה יכולה להתרחש בשנה בה עוזב היחיד את ארה"ב (כשאינו מחזיק בגרין קארד או אזרחות אמריקאית).

האם תמיד כדאי לבקש תחולת מעמד זה?

לא תמיד משתלם לבקש תחולת מעמד כפול זה.

 לעיתים אפשרות זו כדאית. למשל אדם שהיו לו הכנסות מחוץ לארה"ב לפני ההגירה לארה"ב או לפני תחילת "תושבתו האמריקאית " עשוי לבקש תחולת סטטוס זה בכדי להימנע מתשלום מס בארה"ב על אותן הכנסות. כנ"ל לגבי אדם שמחזיק ב RSU שהבשילו לפני ההגירה עשוי להשתמש בכלי זה בכדי להימנע מתשלום מס בארה"ב על הבשלה (VESTING) שהתרחשה לפני ההגירה לארה"ב (בשים לב שבארה"ב, בשונה מישראל, מוטל מס בעת ההבשלה).

לעומת זאת, לעיתים אפשרות זו אינה כדאית וזאת מאחר והאדם מאבד את הטבות וניכויים שמגיעים לתושב ארה"ב בלבד כנגד הכנסות שחייבות במס אמריקאי.

ועל כן, יש לשקול שימוש באפשרות זו בזהירות ובמשורה.

האם דרישת סטטוס זו עלולה לפגוע בטענת ניתוק תושבות מישראל לצרכי מס?

אכן, ישנן נסיבות שמעמד זה עלול לפגוע. מאחר והדין הישראלי מכיר במקרים של ניתוק במהלך שנה העובדה שהאדם ביקש לראות בו כתושב ארה"ב רק לאחר ההגירה לארה"ב אינה בעייתית תמיד. ברם, ישנם מקרים בהם התושבות האמריקאית אינה נוצרת עם ההגירה מייד ועל כן הדרישה לא להיחשב כתושב אמריקאי לגבי חלק מהתקופה לאחר ההגירה עלולה "לכרסם" בטענת ניתוק תושבות מיידי עם ההגירה /רילוקיישן מישראל.

לסיכום. כל מקרה יבחן לגופו בהתאם לנסיבות האדם והכנסותיו. יש להשתמש בכלי זה בזהירות תוך שקלול כולל של שיקולי מס אמריקאיים וישראלים כאחד.

מגדל VTOWER קומה 16

בני ברק רחוב בר כוכבא 23

טלפון :  03-6121919

במקרים דחופים: 0528176868

info@relotax.co.il

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]