מגדל VTOWER קומה 16

בני ברק רחוב בר כוכבא 23

טלפון :  03-6121919

במקרים דחופים: 0528176868

info@relotax.co.il

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]

המסוי בסין: עשיתם הגירה או רילוקיישן לסין? שים לב לרפורמת מס מקיפה המשנה מהותית את המסוי של זרים

רפורמת מס בסין:

המסוי בסין אמור להשתנות מהותית לאור רפורמת מס שעברה וזאת החל מינואר 2019.

ישראלים רבים עשו בשנים האחרונות רילוקיישן או הגירה לסין או צפויים לעבור לגור בסין כעצמאיים או כשכירים. החוק הקיים אפשר לאותם ישראלים להימנע מתשלום מס גבוה בסין לגבי הכנסותיהם. אך רפורמת מס שעברה בסין לאחרונה ואמורה להיכנס לתוקף בינואר 2019 תשנה מהותית את המסוי שחל על ישראלים שהיגרו לסין.

לאור ההשפעות הרבות של הרפורמה לגבי הכנסות ונכסים הן בסין והן מחוץ לסין מומלץ לכל מי שכבר עשה הגירה או רילוקיישן לסין או מתכנן לעשות כך לפנות אלינו בהקדם ולבדוק את השפעת הרפורמה עליו ולהיערך לה בהתאם.

נציין כי עצם שינוי החוק הסיני מעיד בנוסף על שינוי גישה אפשרי מצד רשויות המס הסיניות לאכיפת חוקי המס על זרים שמהגרים לסין בניגוד למצב בעבר כרשויות המס לא מיצו את הדין תמיד עם זרים.

המסוי הנוכחי בסין (עד לחקיקה הרפורמה)

החוק הקודם בסין עושה אבחנה מורכבת בין סוגי התושבים וקבע כי אדם שלא נחשב כתושב קבע בסין ושהה בה פחות מחמש שנים ימוסה רק על הכנסותיו מסין.

תושב קבע בסין (דימוסיילד בסין- (domiciled היה חייב במס על כלל הכנסותיו שנבעו בסין ומחוצה לה (worldwide income(. גם אדם שאינו דימוסיילד בסין ושהה בה יותר מחמש שנים היה חייב במס על כלל הכנסותיו שנבעו בסין ומחוצה לה (worldwide income וזאת החל מהשנה השישית. לעומת זאת, החוק הקודם קבע כי  אדם שאינו דימוסיילד בסין ונשאר בה פחות מחמש שנים יהיה חייב במס כאמור לעיל אך ורק על הכנסותיו בסין אך לא בקשר להכנסותיו מחוץ לסין.

לעניין זה שהות רצופה מחוץ לסין העולה על 30 ימים ושהות לא רציפה ומצטברת למעל ל 90 ימים נחשבו על פי החוק הקיים כמנתקות את רצף השהות בסין. עובדה זה היוותה כר נרחב לתכנוני המס בסין ולמניעת תחולת המס הסיני על הכנסות ששולמו מחוץ לסין (כגון מחברה תושבת הונג קונג- אף מחברות קשורות).

אדם שאינו דימוסיילד בסין ונשאר בה פחות משנה לא נחשב תושב סין ויהיה חייב במס על כלל הכנסותיו בסין בלבד.

ולגבי הכנסות שנתפסו בעבר ברשת המס הסינית הוחלו שיעורי מס גבוהים יחסית. על שכר מוטל מס בשיעור פרוגרסיבי שעולה מ 3-45%(לרמת מס של 45% מגיעים בהכנסה חודשית של 80 אלך יואן (כ 45 אלף שח)), על הכנסות מעסק מוטל מס פרוגרסיבי שמגיע עד 35%, על הכנסות משירותים אישיים ומשלח יד מוטל מס פרוגרסיבי שמגיע עד 40%, על \הכנסות מדיבידנד, ריבית, תמלוגים ומהשכרת נכסים מוטל מס קבוע בשיעור של .20%

הרפורמה  החדשה

הרפורמה שעברה לאחרונה משנה את הכללים לקביעת מיהו תושב מס בסין וקובעת כללים יותר ברורים. על פי החוק החדש כל אדם ששוהה בסין במצטבר יותר מ 183 ימים בכל שנה קלנדרית יחשב כתושב סין לצרכי מס ויהיה חייב במס לגבי כלל הכנסותיו הן בסין והן מחוץ לסין  – כך שגם שכר שמתקבל מחוץ לסין יהיה חייב במס. כעת לא ברור אם הפטור של החמש שנים (כאמור לעיל) ימשיך להיות בתוקפו אחרי הרפורמה או שהוא יבוטל –  כך שהשפעה של הרפורמה על ישראלים שגרים בסין עלולה להיות קריטית – דבר שמחייב היערכות לחוק החדש.

ככל שהיגרת לסין או מתכנן כך הינך מוזמן לפנות אלינו ללא התחייבות.