מיהו תושב לצרכי ביטוח לאומי?

המערער (אוהד פייגנבוים) היגר לארה"ב בשנת 2009 ומתקיימות לגביו הנסיבות שלהלן:

1.       הוא גר בארה"ב דרך קבע וברצף החל משנת 2009

2.       הוא התחתן בארה"ב בשנת 2013,

3.       אשתו גרה איתו בארה"ב

4.       הוריו ואחיו גרים בארה"ב (החל משנת 2007 ו 2009) ומחזיקים בגרין קארד ואזרחות אמריקאיית ,

5.       הוא עובד בארה"ב אצל מעסיק אמריקאי

6.       כלל הכנסותיו מארה"ב,

7.       הוא משלם מס ומדווח בארה"ב כתושב אמריקאי.

8.       ביקוריו בארץ היו קצרים

9.       המערער קיבל גרין קארד

10.   הוא קיבל אזרחות אמריקאיית.

נשאלת השאלה האם המערער נחשב כתושב לצרכי ביטוח לאומי או שמא אינו חייב בתשלומי ביטוח לאומי בהתקיים הנסיבות דלעיל?

בשאלה זו דן בית הדין לעבודה בפסק דין ב"ל 71906619 אוהד פייגבויים נגד המוסד לביטוח לאומי. המוסד לביטוח לאומי טען כי המערער הינו תושב ישראל לצרכי ביטוח לאומי והחייב בתשלום ביטוח לאומי. לטענת המוסד לביטוח לאומי שהותו של המערער מהווה "ביקור ארוך" אך אינה מביאה לביטול התושבות שלו לצרכי ביטוח לאומי. מנגד טען המערער כי אינו נחשב כתושב לצרכי ביטוח לאומי לאחר הגירתו לארה"ב וכי הוא ביצע ניתוק תושבות לצרכי ביטוח לאומי.

הערה מקדימה: ככל שתתקבל עמדת המוסד לביטוח לאומי אז יגיע בית המשפט כי המערער הינו תושב בישראל ויהיה חייב בתשלום ביטוח לאומי בשיעור של 12% -17% על כלל הכנסותיו מארה"ב. יושם אל לב, כי עם ארה"ב לא קיימת אמנת ביטוח לאומי כלל כך שהתשלומים לביטוח רפואי או סוציאלי אמריקאי אינם מקוזזים כנגד התשלומים בישראל.

בית המשפט פסק כי הכרעה בשאלת התושבות לצרכי ביטוח לאומי נעשית לפי מבחן מרכז החיים ומירב הזיקות. לצורך זה יש לבדוק את הכוונה הסובייקטיבית וגם את הנתונים האובייקטיביים של המערער. בהתקיים כלל התנאים לעיל הגיע בית המשפט לכלל מסקנה כי מרכז החיים של המערער לאחר ההגירה לארה"ב ובחלוף יותר מחמש שנים אינו בישראל וכי המערער אינו נחשב עוד לתושב ישראל לצרכי ביטוח לאומי.

מנגד נקבע כי המערער אינו זכאי להחזרת תשלומי ביטוח לאומי ששולמו על ידו בעבר.

הערה נוספת: כי החל משנת 2016 כל ישראלי שטוען לניתוק תושבות חייב להגיש דוח מיוחד לגבי ניתוק תושבותו וחשוב להגיש דוח זה בכדי לחזק את הטענות בדבר ניתוק התושבות לצרכי מס או ביטוח לאומי.

לבסוף נציין בנוסף כי תשלום ביטוח לאומי בסכום המינימלי שמפתה ישראלים רבים (מדובר בסכום נמוך העומד על סך של כ 170 ₪ לחודש) עלול להתברר כמלכודת ביטוח לאומי ומס הכנסה ולחשוף את המשלם לחובת תשלום ביטוח לאומי מלאה ומס הכנסה בגין כלל הכנסותיו מחו"ל – דבר שיש להימנע ממנו. בכדי להימנע מהחשיפה לשלם תשלומי ביטוח לאומי מלאים (12% מההכנסות) מומלץ לפנות אלינו בשיחה לא מחייבת.

סוגיית התושבות לצרכי ביטוח לאומי רלוונטית לך -צור קשר לשיחה לא מחייבת.

 יש לך שאלה בעניין זה? ניתן להתקשר למספר 036121919 או השאר פרטיך בטופס להלן ונשוב אליך בהקדם.

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]

עוד לא הגשת דוח ניתוק תושבות לצרכי מס לשנת 2017 לפי תיקון החוק החדש?

למד עוד