מסוי חברות זרות בבעלות תושב חוזר ותיק – היבטי המס לאחר החזרה לישראל

מסוי חברות זרות בבעלות תושב חוזר ותיק:

ישראלי (ערן-שם בדוי) שהיגר בעבר לאנגליה ושב לישראל לאחר כעשר שנים וחצי. ערן, צבר נכסים בחו"ל והקים חברה פעילה למסחר בינלאומי. לאחר שחזר, העביר ערן לישראל חלק מהכספים שצבר בחו"ל. לימים פנתה אליו רשות המס וטענה מספר טענות :

1. טענה ראשונה היא כי ערן היה תושב ישראל (ולא תושב חוץ) בשלוש השנים הראשונות לאחר ההגירה או הרילוקיישן מאחר והייתה לו דירה בישראל  (למרות שהיא הושכרה לצד ג) , הוא שילם ביטוח לאומי בישראל (בסכום מינימלי) באותה תקופה. היינו, רשות המס טענה כי ניתוק התושבות של ערן התרחש רק בחלוף שלוש שנים מההגירה או הרילוקיישן ובגין  שנים אלה הוא חייב לשלם מס בישראל!.

2.  טענה שניה כי ערן אינו זכאי לפטור של תושב חוזר ותיק לאחר החזרה לישראל וזאת מאחר והניתוק התושבות שלו לצרכי מס התרחש  רק לאחר שלוש שנים מההגירה והפטור של תושב חוזר ותיק מותנה בסיווג התושב החוזר כתושב חוץ במשך 10 שנים רצופות.

מסוי חברות זרות בבעלות תושב חוזר ותיק

מסוי חברות זרות בבעלות תושב חוזר ותיק

יצויין, כי תושב חוזר ותיק זכאי לפטור ממס ופטור מדיווח במשך 10 שנים לאחר החזרה לישראל בקשר לנכסיו והכנסותיו מחו"ל.

3. טענה שלישית לפיה גם אם ערן הינו תושב חוזר ותיק, עדיין החברות הזרות בבעלותו חייבות במס בישראל לאחר החזרה לישראל וזאת מאחר והחברות מבצעות חלק מהותי מהפעילות שלהן בישראל בשל נוכחות ערן עצמו בארץ וזאת מאחר וערן כבעל המניות בחברה  מבצע פעולות עבור החברות (כגון שיחות עם עובדים וקבלת החלטות יומיומיות חשובות) –  ועל כן חלק מהרווח צריך להיות מיוחס וממוסה לישראל.

 

לאחר דיונים מפרכים שנמשכו כשנה וחצי מול רשות המס נחתם הסדר מס שקובע כלהלן:

1.  ערן היה תושב חוץ במשך לפחות 10 שנים, על כן כלל הכספים שהוא צבר בחו"ל – לרבות סכומים שהוא משיב לישראל – אינם חייבים במס.

2. ערן זכאי לפטור ממס במשך 10 שנים בגין רווחיו והכנסתיו בחו"ל כתושב חוזר ותיק.

3. החברות בבעלות ערן לא ידווחו על רווחים כלשהם בישראל ויהיו פטורים ממס. יחד עם זאת, חלק קטן (שנקבע בהסכם) מרווחי החברות הזרות ייוחס לישראל וידווח כרווח חייב במס.

ההסכם גם כלל מנגנון שמונע הטלת כפל מס (מס של שתי מדינות) לגבי אותו חלק של הרווח שייוחס לישראל.

יצויין בנוסף, כי ההסדר כלל מנגנון שמאפשר מחד לדווח על אותו חלק בישראל ומאידך שאינו מחייב את החברות עצמן לדווח על הרווחים שלהן בישראל- דבר שהתנגדנו לו בתוקף.

לבסוף יודגש, כי ייחוס חלק מהרווח לישראל מאפשר כעת לערן להתערב ולהיות מעורב בפעילות החברות – דבר שבעבר היה בלתי אפשרי והיה מסכן את החברות הזרות בטענה שהן מקיימות פעילות רחבה בישראל.

 

*טארק בשיר- עורך דין ורואה חשבון, שותף – מומחה למסוי בינלאומי, הגירה ורילוקיישן.

פנה אלינו לשיחה לא מחייבת !

מועד הדיווח על ניתוק התושבות מישראל לצרכי מס לשנת 2016 עבר. האם הגשת אותו?

 

פנה אלינו עוד היום לשיחה לא מחייבת ב 03-6121919

צור קשר

יש לך שאלה ? רוצה לתאם שיחת התייעצות?

צור קשר במספר 03-6121919 או מלא פרטיך בטופס זה ונשוב אליך בהקדם

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]

Click edit button to change this text.

Click edit button to change this text.