שאלה של לקוח- אני גר בחו"ל מזה שלוש שנים ומפיק הכנסות שם שאינן מדווחות לרשויות המס בישראל מאחר ולדעתי איני תושב ישראל. האם הליך הגילוי מרצון זה רלוונטי לי ולישראלים אחרים שעשו הגירה או רילוקיישן לחו"ל

אלון שואל:

לפני כשבוע פירסמה רשות המסים הליך גילוי מרצון החדש על הכנסות לא מדווחות בחו"ל.

אני גר בגרמניה מזה שלוש שנים ומפיק הכנסות בגרמניה שאינן מדווחות לרשויות המס בישראל מאחר ולדעתי איני תושב ישראל. האם הליך הגילוי מרצון זה רלוונטי לי ולישראלים אחרים שעשו הגירה או רילוקיישן לחו"ל?

 צוות RELOTAX משיב:

אלון שלום,

אכן, לפני כשבוע פרסמה רשות המס את החוזר החדש שמתווה את הליך גילוי מרצון החדש על הכנסות ורווחים לא מדווחים בישראל ומחוץ לישראל.

הליך זה מאפשר לישראלים שלא דיווחו על הכנסותיהם בחו"ל החייבות במס בישראל לדווח לרשות המס בישראל בעילום שם (מסלול אנונימי) על אותן הכנסות, להסדיר את המס שחל ובכך לבטל כל אחריות פלילית הקשורה לאי דיווח על ההכנסות, להכשיר את הכספים שנצברו בחו"ל ולאפשר להם להזרים את הכספים לישראל או בבנקים ברחבי העולם.

אך, שים לב כי הליך זה חל רק על הכנסות שהיו חייבות במס בישראל ולא על הכנסות שאינן חייבות במס או בדיווח. על כן, ההליך עשוי להיות מתאים לישראלים שהיגרו או עשו רילוקיישן לחו"ל והפיקו רווחים בחו"ל בעודם נחשבים כתושבי ישראל לצרכי מס. ככל שהאדם אשר עשה הגירה או רילוקיישן לחו"ל ניתק וביטל את התושבות שלו לצרכי מס בישראל אז אין אחריות פלילית כלשהי ובכך אין רלוונטיות לאותו הסדר לגביו. ככל שהאדם שעשה הגירה או רילוקיישן הפיק הכנסות בשנה בה הוא עדיין נחשב כתושב ישראל אז ההליך בוודאי רלוונטי לגביו.

הבעיה היא שהמבחן של מרכז חיים ותושבות לצרכי מס הינו אמורפי ואינו וודאי ועל כן יש לבדוק כל מקרה לגופו. ככל שברור שהאדם אינו נחשב כתושב ישראל אז אין צורך בהליך זה אך ככל שקיים ספק כלשהו (בעיקר בשני הראשונות למעבר) אז הדבר מחייב בדיקה מדוקדקת של נסיבות המקרה וניתן לפנות אלינו לבדיקה  לא מחייבת של המצב.

כמובן, לא נוכל לחוות דעה במקרה הספציפי שלך ללא מסירת פרטים מקיפים של נסיבותיך והינך מוזמן אלינו לפנות אלינו לביצוע בדיקה כזו.

רק נציין כי ישראלים רבים נתקלים כיום בקשיים בהעברת הכספים שלהם לישראל או בין בנקים בעולם מאחר וההכנסות לא דווחו בישראל כך שבהחלט שמסלול זה עשוי להקל על המצוקה שלהם- אך שוב יודגש כי כל מקרה יש לבחון לגופו.

כך למשל, אם צברת סכום של 100 אלף יורו בחו"ל (מכסף ששולם עליו מס בחו"ל) אתה עלול לחשוש להעביר את הכספים לישראל לאור העובדה שהם לא דווחו בישראל בעבר ולעיתים קרובות כיום אף הבנקים אינם מקבלים כספים כאלה. הפתרון שהולם במקרה כזה משתנה ממצב למצב וכל מקרה לגופו וניתן לפנות אלינו בנדון.

לבסוף נציין כי הליך של גילוי מרצון במסלול האנונימי (שהינו נוח ומאפשר לנהל מו"מ בשם הלקוח ללא חשיפת שמו) ניתן להגיש עד ליום 31.12.2018 כך שמומלץ להזדרז בנושא בשים לב שהליכים לקוחות הם עתירי זמן.

המשיבים:

עורך דין ורואה חשבון טארק בשיר, שותף בפירמה ומומחה למסוי בינלאומי, הגירה ורילוקיישן.

רואת חשבון אלינור עיני, מצוות רילותקס, מסים.

רילותקס (relotax.co.il) היא הפירמה המובילה בארץ אשר מתמחה אך ורק ביעוץ וליווי בענייני מס וביטוח לאומי לישראלים שירדו מהארץ, לתושבים חוזרים ולישראלים אשר גרים או משקיעים בחו”ל. הפירמה מעסיקה עורכי דין ורואי חשבון שצברו ניסיון רב בענייני מס וביטוח לאומי ביעוץ וליווי מיסויי כולל לאותם אנשים לגבי כלל הסוגיות הרלוונטיות להם כגון  ניתוק התושבות לצרכי מס, קבלת אישורים למעמד של תושב חוזר ותושב חוזר ותיק, קבלת הטבות במס לתושב חוזר, מתן חוות דעת משפטיות, תכנוני מס בינלאומיים יעילים, הקמת חברות זרות לפי הצורך ועוד.

מועד הגשת דוח ניתוק תושבות מס עבר!. האם הגשת אותו?

 

פנה אלינו עוד היום לשיחה לא מחייבת ב 03-6121919

צור קשר

יש לך שאלה ? רוצה לתאם שיחת התייעצות?

צור קשר במספר 03-6121919 או מלא פרטיך בטופס זה ונשוב אליך בהקדם

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]