שאלה של לקוח- מדוע נושא החזרי המס לישראלים שעזבו את ישראל דורש מיסוי בינלאומי

אלעד שואל:

לפני שנה וחצי עזבנו את ישראל. שנינו היינו שכירים ללא נכסים וכל מה שרצינו זה לבצע החזרי מס ישראליים לשנים האחרונות. כל משרד שפניתי אליו מסר שזה נושא מסובך ודורש מיסוי בינלאומי. האם תוכלו להסביר לי מדוע? בסך הכל צריך לבצע חיתוך לתאריך העזיבה ולא יותר. חשבתי שהתהליך יהיה דומה למצב כאן בגרמניה שבו מגישים משכורות החל מיום ההגעה.

צוות פירמת Relotax משיב:

אלעד שלום רב,

אכן בקשת החזר מס בשנה בה עבר אדם לחו"ל מערבת שאלה לא פשוטה הקשורה למיסוי בינלאומי והיא שונה מאוד מבקשה להחזר מס לישראלי רגיל (שהיא יחסית בקשה פשוטה). במה דברים אמורים?

הגשת דוח להחזר מס עבור ישראלי שהיגר לחו"ל שכוללת את ההכנסות שהופקו לפני ההגירה אך לא את ההכנסות מחו"ל תציף מיד את השאלה האם מבקש ההחזר הינו תושב לצרכי מס בישראל והאם ההכנסות מחו"ל חייבות כלל במס בישראל בידי המבקש לפי הדין הישראלי ואמנת המס בין המדינות – שאלות שאינן פשוטות כלל ומערבות שאלות משפטיות של מיסוי בינלאומי.

הרחבה בסוגיית ניתוק וביטול התושבות לצורכי מס וביטוח לאומי בישראל תוכלו למצוא בקישור זה.

המסקנה:

כל עוד סכום המס להחזר הינו נמוך אנו ממליצים שלא להגיש הדוח להחזר, לפחות בשנים הראשונות להגירה או לרילוקיישן. אם סכום ההחזר גבוה אז ניתן לשקול (ובזהירות) את פוטנציאל ההחזר ואת הסיכונים הכרוכים בכך, לרבות שאלת התושבות לצורכי מס וביטוח לאומי ורק לאחר היוועצות עם מומחים. כמובן שניתן לפנות אלינו בנדון.

המשיבים:

עורך דין ורואה חשבון טארק בשיר, שותף בפירמה ומומחה למיסוי בינלאומי, הגירה ורילוקיישן ורואת חשבון אלינור עיני, מצוות רילוטקס, מסים.

מועד הדיווח על ניתוק התושבות מישראל לצרכי מס לשנת 2016 עבר. האם הגשת אותו?

 

פנה אלינו עוד היום לשיחה לא מחייבת ב 03-6121919

צור קשר

יש לך שאלה ? רוצה לתאם שיחת התייעצות?

צור קשר במספר 03-6121919 או מלא פרטיך בטופס זה ונשוב אליך בהקדם

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]