היערכות מס לפני תום השנה האזרחית 2017 עבור ישראלים שעשו הגירה או רילוקיישן לחו"ל

מהם הצעדים העיקריים שכל מי שעשה הגירה או רילוקיישן לחו"ל חייב לבצע לפני תום השנה:

1.       סגירת תיק בישראל או העברת הפעילות לחברה ישראלית או זרה:

ככל שקיים על שמך תיק בישראל כעצמאי במס הכנסה או במע"מ, אז מומלץ לשקול להזדרז ולסגור או להקפיא את התיק במס הכנסה ובמע"מ לפני תום השנה ולא למשוך אותו לשנת 2018. קיומו של תיק מס בשנת 2018 מחייב אותך להגיש דוח מס בישראל גם בשנת 2018 דבר שעלול להציף את שאלת התושבות שלך לצרכי מס בפני רשות המס.אך מהלך כזה מחייב ביצוע בזהירות וההחלטה תתקבל רק לפי נסיבות העניין.

לעיתים הפתרון הוא להעביר הפעילות לחברה ישראלית או זרה שהיא מגירה דוחות מס בישראל (בהתאם לנסיבות) ולא אתה ישירות- אך לאור העובדה שהעברת הפעילות עלולה להציף סוגיות של מס רווח הון ולאור העובדה שהחברה עלולה לגרום למס מיותר או כפול אז יש לבחון כל מקרה לגופו ורק לאחר תכנון מס אמיתי ומעמיק ובהתאם לנסיבות – ניתן לפנות אלינו בנושא.

2.       מכירת או העברת מניות בחברה ישראל –

 ככל שהינך מחזיק במניות של חברה ישראלית שאינה פעילה בצורה ממשית בשנת 2017 והינך חייב להגיש דוחות מס בישראל לאור אותה החזקה במניות אז יש לשקול צעד של מכירה או העברה של אותן מניות בהקדם האפשרי במטרה להימנע מהגשת דוחות מס בשנת 2018.

3.       ספירת ימים –

ככל שלאחר ספירת ימי שהיה שלך בישראל בשנת 2017 עולה כי שהית בישראל קרוב ל 183 ימים או 30 ימים באותה שנה אז מומלץ לבדוק את הצורך בלעזוב את המדינה לפני תום השנה במטרה להימנע ממצב שבו שמספר ימי השהייה שלך בישראל בשנת 2017 יעלו על האמור לעיל לאור ההשלכות המהותיות שלך התקיימות תנאי זה על שאלת התושבות שלך ועל ניתוק התושבות שלך מישראל.

4.       הקדמת ניתוק זיקות מישראל –

ככל שהיגרת או עשית רילוקיישן לחו"ל בשנת 2016 או 2017 אז מומלץ להקדים ולחזק את הזיקות שלך לחו"ל ולנתק זיקות לישראל בהקדם האפשרי במטרה להימנע מצב שבו תיחשב כתושב ישראל גם בשנת 2018 – דבר שמוכרע לפי היקף הזיקות שלך לישראל ולפי ממקום מרכז החיים שלך.

5.       הקדמת עזיבה –

 ככל שהינך אמור לעזוב את המדינה בתחילת שנת 2018 מומלץ לבדוק את הצורך להקדים את מועד ההגירה  במטרה להימנע מכך שמספר ימי השהייה שלך בישראל בשנת 2018 יעלו על 30 ימים (בשים לב כי שהייה מעל ל 30 ימים בשנת 2018 עלולה ליצור חזקה בחוק שהינך תושב ישראל לצרכי מס בשנת 2018 ואף להטיל עליך חובה להגיש דוח בקשר להגירה או הרילוקיישן בשנת 2018).

6.       דחיית חזרה- ככל שהינך מתכנן לחזור לישראל עד תום שנת 2017 יש לשקול את דחיית החזרה לשנת 2018 במטרה להימנע מתחולת חזקה שבשנת 2017 היית תושב ישראל (שים לב כי שהיה מעל ל 30 ימים בישראל בשנת 2017 עלול ליצור חזקה בחוק שהינך תושב ישראל לצרכי מס במשך כל שנת 2017).

7.       העברת כספים לחו"ל– ככל שהינך מתכנן להעביר כספים בתקופה הקרובה אז שים לב כי על פי תיקון חדש לפקודת מס הכנסה העברת כספים בסכום העולה על 500,000 ₪ לחו"ל בתקופה של 12 חודשים (גם בסכום מצטבר) מטילה עליך חובת הגשת דוחות מס בישראל בגין השנה בה הועברו הכספים לחו"ל ובגין השנה שלאחריה. שיקול זה מחייב בדיקה האם כדאי להקדים או דווקא לעכב העברת כספים לחו"ל וההחלטה תתקבל לפני נסיבות העניין.

8.       הקדמת חזרה לישראל – הימנעות מתושבות מס במדינות זרות:

לעיתים כדאי להקדים חזרה לישראל במטרה להימנע מלהיחשב כתושב לצרכי מס במדינה זרה גם בשנת 2018. יש להביא בחשבון שיקולי תושבות לצרכי מס במדינות זרות (ולא רק בישראל) ולהימנע מתושבות כפולה או תושבות מיותרת במדינות זרות.

 

 

טארק בשיר- עורך דין ורואה חשבון, שותף –  מומחה למסוי בינלאומי, הגירה ורילוקיישן

פנה אלינו לשיחה לא מחייבת !

מועד הדיווח על ניתוק התושבות מישראל לצרכי מס לשנת 2016 עבר. האם הגשת אותו?

 

פנה אלינו עוד היום לשיחה לא מחייבת ב 03-6121919

צור קשר

יש לך שאלה ? רוצה לתאם שיחת התייעצות?

צור קשר במספר 03-6121919 או מלא פרטיך בטופס זה ונשוב אליך בהקדם

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]

Click edit button to change this text.

Click edit button to change this text.