היגרת לחו"ל וקיבלת דרישה להגיש הצהרת הון לרשות המס? פנה אלינו לשיחה ללא התחייבות!.

ישראלים רבים אשר היגרו לחו"ל קיבלו לאחרונה דרישה להגיש הצהרת הון לרשות המס הישראלית.

מהי הצהרת הון?

הצהרת הון היא מסמך בו מפרט האדם את כלל נכסיו בישראל ומחוץ לישראל (כגון: חשבונות בנק, תיק ניירות ערך, דירות, קרנות פנסיה והשתלמות, סכומי מזומן וכדו) וכלל התחייבויותיו (כגון, הלוואות, משכנתא וכדו). הפירוט מתייחס למועד שננקב בדרישה.

מה מטרת רשות המס בשליחת הצהרות הון?

הצהרות הון הן כללי אפקטיבי מאד בו עושה רשות המס שימוש שכיח במטרה לאתר הכנסות לא מדווחות בישראל ומחוץ לישראל וזאת על ידי בדיקה האם קיימים נכסים שאינם מוסברים בההכנסות המדווחות לצרכי מס של מגיש ההצהרה.

למשל, אדם שמדווח שיש לו חשבון בנק בחו"ל או בישראל על סך של 100,000$ כשמנגד הוא לא דיווח על הכנסות בישראל כלל או דיווח על הכנסות בסכום שאינו מאפשר צבירת אותו סכום בבנק, אז רשות המס תפנה אליו בדרישה שיסביר מאיפה נבע ההפרש ואף עלולה להוציא לו שומת מס לתשלום בגובה ההכנסות שהיא מעריכה.

האם רשות המס  יכולה ומוסמכת להוציא לי דרישה להגיש הצהרת הון למרות שכבר היגרתי לחו"ל?

יש להבחין בין שני מצבים:

מצב ראשון הוא שהדרישה מתייחסת לתקופה בה האדם היה תושב ישראל. למשל יוסי עשה הגירה/רילוקיישן לקנדה בחודש מרץ 2017 והוא קיבל פתאום דרישה להגיש הצהרת הון לתום שנת 2016. במקרה זה, מאחר ואין ספק שנכון לתום שנת 2016 יוסי היה תושב ישראל, אז אין ספק שהוא חייב להגיש הצהרת הון כמבוקש ולכלול בה את כלל נכסיו בישראל ומחוץ לישראל.

מקרה יותר מורכב הוא מקרה שהדרישה מתייחסת למועד בו האדם כבר גר בחו"ל. למשל יוסי עשה הגירה/רילוקיישן לקנדה בשנת 2015 והוא קיבל דרישה להגיש הצהרת הון על נכסיו נכון לתום שנת 2016.

במקרה כזה, התשובה מחייבת ניתוח כל מקרה לגופו כשחשוב מאד לוודא שאכן יוסי אינו נחשב כתושב ישראל לצרכי מס בתום שנת 2016 (שים לב ששאלת ניתוק וביטול התושבות לצרכי מס אינה שאלה קלה ומחייבת ניתוח כולל ומקיף של כלל הנסיבות ושל מרכז החיים של האדם וכי עצם המגורים בחו"ל אינו מביא למסקנה שיוסי אינו תושב ישראל לצרכי מס נכון לתום שנת 2016) ובשים לב שעמדת רשות המס (שאנו חולקים עליה) שניתוק התושבות מישראל מחייב שהות מינימלית של שלוש שנים.

בכל מקרה אין להימנע מהגשת הצהרת הון ללא התייעצות עם מומחים בשים לב להשלכות הקשות של אי הגשת ההצרה.  מומלץ במקרה כזה לפנות אלינו ליעוץ מיידי בנושא.

יצויין כי במקרה השני הדיון בקשר לתושבות שלך בישראל לצרכי מס וביטוח לאומי עלול להיות קרוב מאי פעם ואתה צריך להיערך בהתאם.

האם להתעלם מהדרישה?.

לא. גם אם אתה סבור שאתה תושב חוץ לצרכי מס וכי הצלחת לנתק את התושבות שלך מישראל אין להתעלם מדרישה זו ויש לשקול היטב איך להתייחס ולהגיב לדרישה- וזאת מהסיבות שלהלן:

1.      אי הגשת הצהרת הון אם יתברר שהינך חייב להגישה הינה עבירה פלילית שדינה מאסר. כמו כן, במקרה כזה ניתן להטיל קנסות כבדים נגדך.

2.      פרקטית, התעלמות מהדרישה תגרום בוודאות לרשות המס לנקוט פעולות נגדך כגון החל מהטלת קנסות, מהוצאת שומות מס מופרזות ועד לאישום פלילי כאמור.

על כן, אין להתעלם מהדרישה ויש לפנות יעוץ בהקדם.

האם חובה לכלול בהצהרת ההון נכסים בחו"ל?

גם על שאלה זו אין תשובה ברורה והדבר מחייב היוועצות במומחים וכל מקרה יוכרע לגופו. אך יודגש, שיש להימנע מסיטואציה שתגרום לרשות המס לטעון שההצהרה שהוגשה הינה חלקית ומטעה – דבר שמהווה עבירה פלילית כשלעצמו.

פנה אלינו לשיחה לא מחייבת !

מועד הדיווח על ניתוק התושבות מישראל לצרכי מס לשנת 2016 עבר. האם הגשת אותו?

 

פנה אלינו עוד היום לשיחה לא מחייבת ב 03-6121919

צור קשר

יש לך שאלה ? רוצה לתאם שיחת התייעצות?

צור קשר במספר 03-6121919 או מלא פרטיך בטופס זה ונשוב אליך בהקדם

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]

Click edit button to change this text.

Click edit button to change this text.