עוד לא הגשת דוח ניתוק תושבות לצרכי מס לשנת 2016 לפי תיקון החוק החדש?

למד עוד

פסק דין חדש שדן בשאלת מיהו תושב ישראל לצרכי ביטוח לאומי ובהשלכות תשלום ביטוח לאומי בסכום מינימלי על ידי מי שהיגר ועבר לגור בחו"ל:

השבוע פורסם פסק דין חדש (ב"ל 14066-02-15עובדיה יחזקאל) שדן בשאלות שלהלן:

1.       מיהו תושב ישראל לצרכי ביטוח לאומי.

2.       האם אדם שעבר לעבוד בחברת בת זרה וגר בחו"ל במשך כשנתיים נחשב כתושב ישראל?

3.       האם תשלום ביטוח לאומי מינימלי עלול להביא למסקנה שאותו אדם הינו תושב ישראל החייב בביטוח לאומי מלא?.

4.       האם תשלום ביטוח לאומי מינימלי מכסה את חבות הביטוח הלאומי שיש לשלם או שמא יש לשלם ביטוח לאומי מלא על ההכנסות מחו"ל?.

העובדות של המקרה:

1.       עובדיה הוא רואה חשבון שעבר בחודש מאי 2007 לאירלנד לאחר שהתפטר מעבודתו בחברה ישראלית ועבר לעבוד בחברת תושבת אירלנד שהיא חברת בת של החברה הישראלית.

2.       עובדיה גר באירלנד עד אמצע שנת 2009 וביקר בארץ רק חמשה פעמים.

3.       במהלך שנת 2008 ביקר עובדיה בארץ כ 22 ימים בלבד.

4.       עובדיה המשיך לשלם ביטוח לאומי מינימלי במשך שהייתו בחו"ל וסווג כתושב ישראל לצרכי מס.

מסקנות בית המשפט:

1.       בית המשפט פסק כי למרות שעובדיה עבר לגור באירלנד, לא ביקר הרבה בישראל ושהה בשנת 2008  22 ימים בלבד הוא עדיין נחשב כתושב ישראל החייב בביטוח לאומי מלא על הכנסותיו מאירלנד וחייב לשלם ההפרש המלא של ביטוח לאומי מעבר לביטוח לאומי המינימלי.

2.       תשלום ביטוח לאומי מינימלי עלול להוות מעין הודאה של החייב כי הוא נחשב כתושב ישראל וזאת מאחר שמי שחייב בתשלום ביטוח לאומי (אף בשיעור מינימלי) הם תושבי ישראל בלבד.

3.       העובדה שהסכם ההעסקה היה הסכם פתוח ללא שצוינה בו תקופת העסקה נזקפה לרעת החייב בבדיקה האם המעבר לאירלנד היה הגירה (או הרילוקיישן) שניתקה את התושבות שלו לצרכי ביטוח לאומי.

4.       אומנם החברה המעסיקה באירלנד היא חברה תושבת אירלנד אך בית המשפט לא התעלם מהעובדה שחברה זו קשורה לחברה המעסיקה בישראל. נתון זו פעל לרעת החייב.

5.       בכדי להכריע אם אדם הוא תושב לצרכי ביטוח לאומי יש לבדוק את מרכז החיים שלו בתקופת השהייה בחו"ל. מבחן זה כולל הרבה אלמנטים כגון קשרים כלכליים, קשרים משפחתיים וכדו.

המלצה – אם עברת לחו"ל והינך מבקש להימנע משתלום ביטוח לאומי מלא אז יש להימנע מתשלום ביטוח לאומי מינימלי ולוודא ביטול התושבות שלך לצרכי מס וביטוח לאומי. בסוגיה זו ניתן לפנות אלינו לשיחה לא מחייבת.

יש לך שאלה בעניין זה?

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]