חוות דעת משפטית לניתוק תושבות מס 

מה תפקידה של חוות דעת לניתוק תושבות ומהו היתרון שהיא מעניקה למקבלה?

החוות דעת נועדה לצמצם את הסיכון הפלילי במקרה שרשות המס תטען כי אתה הייתה מסווג לצרכי מס כתושב ישראל בתקופת מגוריך בחו”ל, כולה או חלקה, ובשל כך היית חייב להגיש דוחות מס בישראל לגבי הכנסותיך בחו”ל ולשלם את המס המתחייב.
מטרה נוספת היא לנוע את הסיכון להטלת קנסות גבוהים מאד בקשר לאי דיווח בישראל ו/או תשלום מס בישראל במקרה בו יתברר שהייתה מוטלת חובת דיווח עליך.
מטרה נוספת חשובה היא לצורך העברת כספים מחו”ל לישראל על ידי ישראל שירד מהארץ וגר שם או חוזר לישראל. במקרים רבים הבנקים מסרבים לקבל כספים מחו”ל אם לא מוכח כי מקורם בהכנסות שאינן חייבות במס בישראל.
מנגד, החוות דעת אינה “מייתרת/מונעת” את הדיון האזרחי לגבי קרן המס.

מי צריך להיות חתום על החוות דעת בענייני ניתוק תושבות לצרכי מס?

חוות דעת בענייני ניתוק תושבות צריכה להיות חוות דעת החתומה על ידי עורך דין המומחה למס. אדם שאינו עורך דין אינו רשאי לפרש את החוק.

מהי מידת הנימוק הנדרשת בחוות הדעת?

חוות הדעת חייבת להיות מקיפה ומנומקת כדבעי שמתייחסת לחוק, לפסיקה, לחוזרי מס הכנסה, החלטות של רשות המס ואמנת המס הרלוונטית (ככל שקיימת) ולניתוח מקיף של המקרה הפרטני שלך.

מהו הבסיס לחוות דעת כזו ? 

הבסיס לחוות הדעת הוא מבחן מרכז החיים ומבחן מירב הזיקות שאומצו בפקודת מס הכנסה והפסיקה (ראה פסק דין ספיר, פסק דין יעל צור, פסק דין בר רפאלי, פסק דין פלוני ועוד) כמבחן המכריע בישראל את הסיווג לכניי התושבות – לחץ כאן הרחבה בשאלת מבחן מרכז החיים וניתוק תושבות מס וביטוח לאומי בלינק זה.

באיזה שאלות נפוץ לקבל חוות דעת כזו?

שני סוגי חוות דעת שכיחים בין ישראלים שעברו לגור בחו”ל:
(1) חוות דעת לניתוק תושבות מס וביטוח לאומי. היינו, חוות דעת שהאדם אינו תושב מס בישראל ואינו חייב לדווח על הכנסותיו אחרי ההגירה/הרילוקיישן –  וזאת בשים לב ששאלה זו עלולה להצמיח חבות פלילית וחבות בתשלום קנסות גבוהים.

(2) חוות דעת לזכאות להטבות במס לתושב חוזר או תושב חוזר ותיק (לרבות היעדר חבות דיווח).
(2) חוות בשאלת מקום הפקת ההכנסה – בשים לב שגם אם ניתקת את התושבות שלך עדיין אתה נדרש לשלם מס בישראל על הכנסות מישראל. על כן, אם יתברר כי ההכנסה נבעה מישראל אתה חשוף שוב בחשיפה פלילית וחשיפה לקנסות.

מתי מומלץ מאד עליך לקבל חוות דעת משפטית?

קבלת חוות דעת משפטית מנומקת כדבעי קריטית לדעתנו באחד המקרים להלן:

(1) שהייתה של מעל ל 30 ימים בשנת המס ו 425 ימים באותה שנה ובשנתיים שקדמו לה או שהיה בשנת המס מעל ל 183 ימים:
במקרה כזה מתקיימת חזקה שאתה תושב מס בישראל על פי החוק. אז חובה לקבל חוות דעת משפטית בכדי לסתור את החזקה בחוק. סתירת החזקה בחוק מחייבת  חוות דעת. ללא חוות דעת החלטה מוטעית שלך עלולה להתברר כמזיקה רבות.

(2) אם המשכת לשלם ביטוח לאומי בסכום כלשהו אפילו בסכום המינימלי במשך חלק או כל תקופת המגורים בחו”ל. עצם תשלום ביטוח לאומי מעיד לכאורה כי הייתה הודאה מצדך שהינך תושב ישראל וטענה נוגדת רק למס הכנסה מחייבת חוות דעת שתסביר כי למרות זאת הינך בפועל תושב חוץ לפי מבחן מרכז החיים ומירב הזיקות

 (3) אם חזרת לישראל אחרי פחות משלוש/ארבע שנים. תקופה קצרה זו נתפסת ככלל על ידי רשות המס כאינה מנתקת תושבות.

(4) אם בן זוגך נותר או חזר לישראל.

(5) אם עברת מטעם מעסיק ישראלי –הליך של רילוקיישן.

(6) נוודים דיגטליים לרבות אנשים שלא שהו במדינה אחת תקופות ארוכות 

(7) אדם שלא שילם מס לגבי מלוא הכנסותיו בשום מדינה אחרת.

מתי לקבל חוות דעת משפטית?

לגבי מי שעשה רילוקיישן– מומלץ לקבל חוות דעת כזו סמוך לאחר ההגירה (לא לפני) ולאחר יצירת קשר עם המדינה הזרה.
למרות שחוות דעת לפני הרילוקיישן/ההגירה תעזור בהכוונת האדם והתוויית דרך פעולה עתידית אך היא תהיה חוות דעת תיאורטית. על כן, עדיף לקבל את החוות דעת סמוך אחרי המעבר לחו”ל.
לגבי מי שמתכנן לשוב לארץ –  עדיף לפני החזרה לישראל בכדי לתכנן את הצעדים לקראת החזרה ולקבוע מועד חזרה נכון. אך אם לא קיבלת חוות דעת בעבר וחזרת לישראל אז מומלץ מאד לקבל חוות דעת גם אחרי החזרה במקרים בהם התייחסנו לעיל.

מעוניין בחוות דעת לניתוק תושבות  -פנה אלינו.

צור קשר רילוטקס

צור קשר ב 036121919 או השאר פרטיך ונשוב אליך בהקדם

איחוד האמירויות

וויבנר – רישום חברות באיחוד האמירויות, קבלת ויזה והקמת פעילות במדינה

בוובינר נתייחס לסוגיות מס הכנסה וביטוח סוציאלי בקשר להכנסות ומלגות בידי חוקרים, פוסט דוקטורנטים וסטודנטים ישראלים בארה”ב ובני זוגם. הוויבנר יתייחס הן להיבטי המס והביטוח לאומי בישראל והן בארה”ב, והשילוב ביניהם והשפעת אמנת המס בין המדינות על ההכנסות, המלגות וההכנסות המעורבות, פטורים שמגיעים על פי חוק בכל מדינה, פטורים ממס על פי האמנה ודוחות מס שיש להגיש ועוד…

Read More »

שנה טובה

צוות הפירמה מאחל באיחולי שנה טובה, שנת בריאות, אושר ושגשוג לכלל לקוחותינו וחברינו

Read More »

רישום חברה באיחוד האמירויות והוצאת וויזה במדינה

איחוד האמירויות הייתה מאז ומתמיד אחד היעדים הפופולריים ביותר לרילוקיישן, הגירה, הקמת חברות וניהול עסקים גלובליים, ולא בכדי. במדינה התפתחה מערכת פיננסית ובנקאית יציבה, דינמית וענקית והינה נחשבת כשער פיננסי ועסקי לא רק לשווקים במדינות המפרץ אלא לעולם כולו בזכות יציבותה הפוליטית, הליברליות שלה, המודרניות של חוקיה והכל בנוסף למערכת המס הנוחה ביותר בעולם (אין לה דומה לדעתנו כפי שנסביר) שבפועל מעניקה פטור מלא מכלל המיסים, מס חברות ויחידים

Read More »
החזרת ביטוח לאומי וכיסוי רפואי

המדריך המלא לשוהים בישראל בתקופת משבר הקורונה

במטרה להקל על כל אותם אנשים שבאו לישראל בתקופה קשה זו ובשים לב למצבים הרבים הקיימים ולהבדלים בין אנשים, ערכנו את המדריך הזה בנושא וניסינו, ככל האפשר, לחלק את המצבים למספר מצבים שכיחים ולתת התייחסות מפורטת ככל האפשר לכל מצב. כמובן, אין אפשרות לכסות את כלל המצבים אך נדמה כי המצבים המתוארים לעיל מתארים את רוב המצבים השכיחים

Read More »