רשות המס תפנה לאנשים שיש להם הרבה נסיעות לחו"ל

    

מרבים בטיסות לחו"ל? צפו פגיעה מרשות המסים:

לאחר שנשלחו מעל 100 אלף מכתבים, מגלה מנהל רשות המסים מר משה אשר בכנס לשכת רואי חשבון שנערך בימים אלה באילת כי יישלחו עוד עשרות אלפי דרישות להצהרת הון לנישומים שלגביהם מתעוררים "סימני אזהרה.

"היום יותר מתמיד הציבור בישראל מבין את המשמעות של הקשר בין המאבק הצודק בישראל לבין נטל מס יותר שוויוני במדינה, חלוקה צודקת יותר וחיים במדינה מתוקנת. כולם מבינים שאם רשות המסים לא תצליח לגבות מסים בצורה יותר שוויוניות וצודקת, השכירים והאנשים שאין להם אפשרות להתחמק מתשלום מס ישלמו יותר ויישאו בנטל כבד יותר. גבייה יעילה טובה יותר מאפשרת לדרג הפוליטי לתת יותר לאזרח. לכן, היום יש לנו פעילות הוליסטית שלמה בתחום המאבק בהון השחור" – כך פתח מנהל רשות המסים, עו"ד ורו"ח משה אשר, את פאנל "המאבק בהון השחור" שהתקיים בכנס לשכת רואי החשבון השנתי באילת.

לפי ההערכות, ההון השחור בישראל עומד על כ-20% מהתוצר הלאומי. מר אשר וראש הרשות לאיסור הלבנת הון,  גב שלומית ווגמן-רטנר, הציגו תמונת מצב של המאבק הבינלאומי והמקומי בהון השחור, והבהירו כי תם עידן מקלטי המס והסודיות הבנקאית.

"הסודיות הבנקאית במידה רבה מתה", ציינה ווגמן-רטנר. "שווייץ היא דוגמה מובהקת לכך. רואים את זה בכל העולם. בתחום הלבנת הון כבר שנים יש שיתופי-פעולה והעברת מידע משמעותיים (בין רשויות אכיפה בעולם – א'ל"ו)".

אשר התייחס לצעדים שביצעה הרשות בשנים האחרונות להעמקת הגבייה והמאבק בהון השחור, ובין היתר להרחבת רשת המדווחים על-ידי שליחת מעל 118 אלף מכתבים לאזרחים שלגביהם התעוררו סימני אזהרה כי הם אינם מדווחים לרשות על הכנסותיהם, ובהם אזרחים בעלי מספר דירות, אזרחים הנמצאים על הקו לחו"ל באופן תדיר ועוד.

"הגבייה כתוצאה מהמהלך הזה עומדת כבר היום על מעל 650 מיליון שקל, אבל חשוב מכך – האנשים שלא דיווחו עד היום נמצאים עכשיו ברשת. כל תקופה נשלח עוד גל של מכתבים, ובמקביל נעשה אכיפה – נכניס את מי שצריך לחקירה פלילית. בצנרת יש עכשיו עוד גל של מכתבים".

אשר הבהיר כי הגל הבא יכלול 10,000 מכתבים, וכי יהיו גלים נוספים בהיקפים כאלה. "זה פרויקט נמשך שאנחנו כל הזמן נפעל במסגרתו להרחבת רשת המדווחים", ציין.

עוד הבהיר אשר כי רשות המסים נמצאת בקדקוד המאבק הבינלאומי בהון השחור ורתימת הבנקים לצמצומו. "יש מגמה עולמית של שיתופי-פעולה והסרת הסודיות הבנקאית, אבל אם אתה לא עולה על הגל ומנצל אותו לטובתך, זה יכול לעבור מעל הראש שלך. אנחנו קיבלנו החלטה לנצל את זה עד תום.

"אני אישית נסעתי לשווייץ והסברתי לבנקאים שם את המטרה שלנו, ואני שמח שהבנקים שם שיתפו פעולה. הם פנו ללקוחות שלהם ואמרו להם: 'אם לא תביאו לנו אישור מרשות המסים שהכספים שלכם מדווחים ואינם נגועים בהלבנת הון, אנחנו נסגור לכם את הפעילות'".

אשר ציין כי הודות לפעולותיה גבתה הרשות נכון לסוף מאי 2.7 מיליארד שקל יותר מצפי הגבייה. לשאלת מנחה הפאנל, העיתונאי והמגיש גדי סוקניק, "האם בעקבות כך בתקציב הבא אנחנו צפויים להורדת מסים", השיב אשר: "אני אשמח מאוד, וגם שר האוצר וראש הממשלה ישמחו. בשנת 2013, כשנכנסה הממשלה, והיה בור תקציבי, לא הייתה ברירה, והיה צריך להעלות מסים, אבל בהזדמנות הראשונה ששר האוצר משה כחלון ראה שיש עודף גבייה, הוא הוריד מסים, ולא רק מע"מ אלא גם מס חברות. ראינו את נתוני הצמיחה של הרבעון הראשון השנה, והם לא נתונים טובים. יחד עם זאת, אם תהיה מגמת הצמיחה, אז אולי יהיה ניתן להוריד מסים".

*באדיבות עיתון גלובס.

יש לך שאלה ? רוצה לתאם שיחת התייעצות?

צור קשר במספר 03-6121919 או מלא פרטיך בטופס זה ונשוב אליך בהקדם

[contact-form-7 id="2183" title="טופס קשר 2"]